8 Aralık 2011 Perşembe

Çigong-Dinamik Kadın

Geleneksel Çin Tıbbı tarihinde Çigong genelde erkekler etrafında döner; bununla beraber Çigong'da özellikle şifacı olarak pek çok kadın yer almaktadır.

Daha önce bahsettiğim ve eğitim aldığım Şifa Merkezinin ilk büyük ustalarından biri kadındı. Enteresan bir de adı vardı: Cho Mama. Anlamı ise Cho ailesinin annesi. Kendisi benim ustamın kayınvalidesi ve aynı zamanda onu yetiştiren usta. Çok sevdiği öğrencisinin ilerde kızıyla evlenmesine izin vermiş.

Eski zamanda kadın Şaman ve Daoist ustalar dikkat çeken kehanetleri, iyileştirme güçleri ve ruhani özellikleri ile Çigong ustası olmaya hak kazanmışlar. Onlar enerjilerini daha yüksek ruhani amaçlar için kullanmak üzere "Kırmızı Ejderin hakkından gelmişler" (aylık periyodlarını durdurmayı başarmışlar).

Çigong'un asırlara dayalı iyileştirici gücü yaşını almaya başlayan günümüz kadınlarını yakından ilgilendiriyor, çünkü batı tıbbının yaşlandığımızda bize vadedebileceği pek fazla şey kalmıyor. Kadınlar erkeklere oranla biraz daha fazla doktora başvuruyor, üstelik şikayetlerinin çoğu iyileştirilebilir düzeyde olmuyor. PMS, menapoz, depresyon, tümör, bitkinlik gibi şikayetler genelde ilaç tedavisiyle iyileştirilmeye çalışılıyor, ancak bu şikayetler için kullanılan pek çok standart ilaç tehlikeli yan etkilere sahip (örneğin menapoz için Premarin). Çigong hiçbir yan etkisi olmaksızın, sık sık doktora gitme ihtiyacını ortadan kaldırarak bu hastalıklardan kurtulmamıza yardımcı oluyor.

40-49 Yaşları - Dinamik Dönem

Bu bir kadının hayatında ele geçirebileceği fırsat, bolluk ve keyif dolu zaman aralığıdır. Sağlıklıyken, genç bir kadının Çi enerjisi hayati önem taşır ve vücudu ise ailesine ve kariyerine odaklanabilmesi için uzayıp kısalan değişken bir yapıya sahiptir. Malesef kadınlar işleri, kocaları ve çocuklarıyla çok fazla ilgilenip kendilerine vakit ayırmayı unuttukları için kendi ihtiyaçları listede en alt sıralara düşer ve bu ihmal sonucu da sağlıkları risk altına girer.

Üreme dönemindeki kadının en aktif olduğu dönem 20li yaşları ile 40lı yaşların başı arasındaki dönemdir. Adet zamanı kayıp edilen kanın telafi edilmesi ve üreme organlarını yeteri kadar Çi ile sağlıklı tutmak bir zorunluluktur. Yukarıda bahsi geçen hastalıklar kolaylıkla Çigong uygulamaları ile Çi enerjisinin vücuttaki dolaşımını düzene sokarak, karaciğeri, dalağı ve kanı besleyerek iyileştirilebilir. Özellikle genç yaşlarımızda sağlıklı iken enerjiyi toplamaya başlamak çok önem taşır. Bu şekilde menapozdaki hormonal düşüşü yavaşlatır, canlılık kazanırız. Düzenli Çigong egzersizleri yapmak, genç kalıp  kendi kendinize yetebilmek için hayatınızın ritüeli haline gelmelidir.

Dinamik Kadın Çigong programı genç yaştaki kadınların sağlıklarını, canlılıklarını ve güçlerini toparlayıp korumak amaçlı uygulanmaktadır. Bu program uygulanarak meridyenler arasındaki Çi harekete geçirilir ve dengelenir, bacaklar ve üst vücut güçlendirilir, göğüs bölgesinde Çi harekete geçirilir. Daha iyi sonuçlar için, 20-30 dakikalık günlük Çigong uygulamaları ve takibeden meditasyon ile  tüm kadınlar hakettikleri sağlıklı yaşama kavuşabilir, güzelliklerini koruyabilirler.

50-65 Yaşları - Bilge Dönem

Bizim toplulumuzda yaşlanmak nerdeyse utanılacak bir hal almış durumda. Bunu kabullenmemek ve bu yaşın güzelliklerini doyasıya yaşamayı bilememek yaşlılığı daha zor bir hale getirebiliyor.
Yaşla beraber bilgelik geliyor. 50li yaşlarına gelen bir kadın kendine yetebilecek bilgelikte bir kadındır. Yaşlandıkça enerji biriktirmek ve kemikleri güçlendirmek zorlaşır. Bu yüzden ileriyi düşünerek aktif yaşamak, derin ve doğru nefes alıp vermeye özen göstermek ve vücut ihtiyaç duyduğunda dinlenip enerji toplamak sağlıklı bir yaşlılık geçirmek için çok önemlidir. Bilgelik döneminde pek çok kadın hayal kırıklığına uğrar çünkü gençliklerinde alışık oldukları bazı şeyleri yapamaz hale gelirler. Her ne kadar yaşı etkileyen genetik, stres, yaşam tarzı ve çevre gibi faktörler olsa da, günlük bazda vücutlarımızın bakımı bizim kontrolümüzde olan bir şeydir.

Orta yaşlarda sindirim yavaşlamaya başlar ve eklemlerimiz, tendonlarımız ve bağlarımız daha dikkatli davranmamızı gerektirir. Bilge Kadın Çigong uygulamaları öncelikle böbreklere odaklanarak güçlendirmeyi hedefler. Bu sayede kemikler güçlenir, esneklik kazanır ve zihnimiz açılır. Menapozda tükenen Yin (besleyici sıvı) tekrar üretilir. Böbrekler hayatımız boyunca yaşlanma sürecini etkiler. Onları sağlıklı ve dengede tutmak uzun ve sağlıklı yaşam için büyük önem taşır.

65 yaş üzeri - Dirayetli Dönem

Çin'de gezerken sabah erken saatlerde ve akşam güneş batarken 60 yaş üzeri çoğunluğu kadın olan yaşlı insanların parklarda dans ettiklerine, Çigong ve Taiçi yaptıklarına şahit oldum. Aldığım eğitimleri ben de parkın birinde pratik yapayım dedim. Yaşlı bir kadın yakınıma gelip bacağını omzuna kadar kaldırıp esnemeye başladı. Kendimi nasıl hissettiğimi anlatamam.
Çinde kadınlar yaşlandıklarında hayatlarına kaldıkları yerden çok rahat devam edebiliyorlar. Kadınlar uzun ve sağlıklı yaşam için beslenmelerine çok dikkat ediyorlar. Sebze ağırlıklı beslenme ve şekerli besinleri az tüketme beslenmenin ana unsuru. Fiziksel olarak refahta olmalarını, kültürel farkındalık yaratarak vücut-zihin disiplinini iyi kurmaya  borçlular.

Dirayetli Kadın Çigong uygulamaları diğer uygulamalara ek olarak daha çok kalbi güçlendirmeye ve tansiyonu dengelemeye yöneliktir.

Eğitim aldığım büyük-usta Cho Mama 65 yaşının üzerindeydi. Bacaklarını açıp oturabiliyordu. Bizi gezdirirken nefes nefese arkasından baka kaldığımı hatırlıyorum. Gülümseyerek "hadi ama" dercesine bizimle dalga geçiyordu. Yaşını da en az 10-15 yaş genç gösteriyordu. Zamanında ne ayrobik, ne yoga ne de pilates yapmış. Çigong sadece onu hayat boyu uygularsanız başarılı olacağınız bir şey değil neyseki. Yatalak olup yattığı yerden Çigong uygulamaları ile ayağa kalkmayı başaran ve normal Çigong uygulamalarına başlayan birkaç tatlı yaşlı insan ile tanışma fırsatı buldum.

Vücudunuzu dinleyin, inanın o sizinle konuşuyor. Hayatınızdan yürüyüşü eksik etmeyin. Buna günlük Çigong egzersizlerini ekleyin. Zihninizi de bedeninizi de rahat tutun. Daha uzun ve üretken bir hayatınız olacak.

Çigong yapmanın yaşı yoktur!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder