4 Ocak 2013 Cuma

Çigong ve Artirit


Çigong ve Artirit

Artirit eklemlerde ağrılara sebep olan ve hareket kabiliyetini kaybetmemize yol açıp yaşam kalitemizi düşüren bir hastalıktır. Her gün yaptığımız günlük hareketlerimizi olumsuz yönde etkiler. Çoğunlukla kronik bir sorun olup ömür boyu sıkıntı çekmemize yol açabilir.
Vücudun çeşitli yerlerine etki eden neredeyse 100den fazla artirit çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan en sık görülenleri Osteo-Artirit ve Rematoid-Artirit’tir.Eklemlere ek olarak bazı artirit fomları vücuttaki diğer doku ve organlardaki hastalıklarla ilişki halindedir. Artirit artık sadece bir yaşlı hastalığı olmaktan çıkıp çocuk-genç demeden her yaştan insanı etkisi altına almaya başlamıştır.

Artiritin en ciddi formlarında yer alan en önemli fiziksel problem iltihaplanmadır. Bu durum vücudun problemli bölgede yarattığı şişme, kızarıklık, ağrı ve harekette azalma şeklini alan bir reaksiyonudur. İltihap, vücudun eklem bölgelerindeki herhangi bir blokaja karşı verdiği bir cevaptır.Çigong ile Tedavisi

Binlerce seneden bu yana Geleneksel Çin Tıbbı doktorları hastalarına Taichi ve Çigong ile artiritten kurtulmanın yollarını öğretiyor. Sadece birkaç haftalık basit bir birlikte çalışma yöntemi ile artirit hastalarının sıkıntıları önemli ölçüde yok oluyor ve günlük yaşantılarına devam edebiliyorlar. Bu hareketleri ve Çigongu yaşam tarzı haline getirenlerde ise artirit sadece kağıt üzerinde kalıyor. Eğitimde gösterdiğimiz yaklaşık 10-15 hareketten oluşan çalışmalar ile hastalar ağrılarından kurtulmaya ve daha önce yapamadıkları hareketleri yapmaya, yaşam kalitelerini büyük ölçüde artırmaya başlıyorlar.

Amerika ve Avustralya'da remotolojistler, iltihaplarından kurtulmak üzere artık hastalarına antibiyotik gibi ilaçlar yazmak yerine, başta Çigong ve Taichi olmak üzere egzersiz yapmalarını öneriyorlar. Yine bu doktorlar, uygulanan çalışmalar sayesinde eklemlerin hastaların ritmik hareketlerini geliştirip hareket kabiliyetlerinde büyük artış görmüşler. Fizyoterapistlerin görüşü de aynı yönde: hareketlerin filmlerdeki gibi ağır çekim bir yapıda yapılıyor olması hastaları hiç yormuyor ve zorlamıyor. Aksine bu hareketler eklemlerin her zamankinden daha fazla bir açıda dönebilmesine, esnekleşmesine ve hareketleri daha kolay yapabilmelerine yardımcı oluyor. Eklemler kadar onları saran kaslar da zamanla güçleniyor. Zira kaslar eklemleri koruma görevini üstleniyor. Hem kasların hem de eklemlerin güçlenmesi hastanın hareket kabiliyetinde artış, ağrılarında ise azalışa neden oluyor. Hem Taichi'nin hem de Çigong'un verdiği iç huzur ve dinginlik, beden-zihin dengesini de sağladığı için, hastalar bu hastalığa asıl neden olan zihinsel problemlerden de kurtulmaya başlıyorlar. Yine Çigong'un temel faydalarına göz atacak olursak, iç organların ve omurganın yerlerine yerleşmesi, Çi enerjisinin vücutta bloke olmadan kusursuz şekilde yol alması, meridyenlerin dengeye girmesi artiritle alakalı alakasız diğer tüm rahatsızlıkları da komple şifaya ulaştırıyor.

Dizlerinde artirit olan teyzelerimde Çigong hareketlerini ilk denediğimde sonucun daha ilk hafta olumlu bir hal alacağını açıkçası ben de ummuyordum. Şimdi bütün teyzelerim, abim, yengem, komşu teyzeler, hatta 90 yaşındaki annanem evlerinde diz, bel ve boyun hareketlerini aksatmadan yapıyorlar:) Daha komiği annaneme "sen napıyorsun?" dediklerinde, Çigong garip bir kelime olduğu için "Çin Duası" yapıyorum diyor :)
Yerlerinden kıpırdayamayan pek çok hasta artık kendi başlarına yataktan kalkabiliyor, yürüyebiliyor, günlük ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar. Ağrıları azalıyor, hatta yok oluyor. Kuvvetlenen eklemleri ve kasları ile gün geçtikçe günlük yürüyüşlerini yapmaya, seyehat etmeye, hatta spor yapmaya başlıyorlar. Kimisi tüm bunlara birden veda edip fabrika ayarlarına geri dönüyor ve doktorlarını da şaşırtıyor.

Çigong böbrek üstü bezlerinin salgıladığı stres hormonlarını engeller, timüs ve diğer bezleri uyararak bağışıklık faktörlerini harekete geçirir. Timüs bezinde, dalakta, lenf düğümlerinde ve kemik iliğinde sinir lifleri vardır. Çigong doğru hareketler ve zihinde yarattığı dinginlik ile bu sinirler arasında online (çevrimiçi) iletişim sağlar. Çigong'un doğal steroid üretimini artırma gibi bir özelliği bulunmaktadır. Bu da özellikle artirit oluşumunu engeller.
Çigong'da öğrenilen doğru duruş ve hareket teknikleri ve meditasyon ile eklemler üzerindeki baskıyı kontrol almayı ve kaslarımızı eğitmeyi öğreniriz. Bacak kasları gevşeyip, alt kısımdaki kan dolaşımı dengeye girdiğinde kalbin yükü de azalır, lenf bezleri daha çok çalışır. Enerji sarfeden bir mekanizmadan enerji üreten bir mekanizmaya geçiş yaptığınızda, artirit, sıvı kaybı, kireçlenme, kemik erimesi, selülit gibi sorunlarınızla vedalaşabilir, daha zinde ve enerjik olabilirsiniz. Sürekli kasılan kaslar ve dengesiz eklemler Lock Down sendromuna ve bu da artirit gibi hastalıklara yol açar. Mekanik sistem üzerindeki stres azaldığı zaman ise Çi düzene girer ve ağrılarımız yok olur. Yaşınız ne olursa olsun tüm bu hastalıkların her zaman düzenli Çigong ile geriye döndürülme imkanı vardır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder